Formuesskatten for 2020
Formuesskatt fastsettes ved årsskiftet. Da er det viktig at grunnlaget ikke er kunstig høyt, slik at en betaler mer enn reglene tilsier. Her er det flere forhold som bør sjekkes i god tid før årsskiftet og kanskje gjøres noe med.
Som en del av tiltakspakkene i forbindelse med Corona er verdsettelsesrabatten for en del eiendeler økt i med 10%. Dette gjelder:
- Aksjer, aksjeandelen i andeler i verdipapirfond, egenkapitalbevis, og andeler i selskaper med deltakerfastsetting (ANS, KS osv.)
- Driftsmidler, herunder næringseiendom
Overnevnte eiendeler skal for 2020 verdsettes til 65% av full skattemessig formuesverdi i stedet for 75% som tidligere. Verdsettelsesrabatten omfatter kun eiendeler som eies direkte av den som er skattepliktig. Dersom aksjonæren har gjeld har vi også regler som medfører en tilsvarende gjeldsreduksjon for eiendeler med verdsettelsesrabatt, med unntak for primærbolig man eier.
Aksjeselskaper betaler ikke formuesskatt. Formuen utlignes på eierne. Aksjeformuen utlignes som hovedregel med ett års forsinkelse, fordi ligningen av selskapet for samme år ikke foreligger når aksjonærens skatt skal fastsettes. For ikke-børsnoterte aksjer er det dermed formuesverdiene pr. 01.01.2020 som legges til grunn for skattefastsettelsen i 2020.
Flytting av verdsettelsestidspunkt for ikke-børsnoterte aksjer?
Etter regelverket kan tidspunktet for verdsettelse imidlertid endres fra 01.01.2020 til formuesverdien 31.12.2020 i visse tilfeller. Ved underskudd og verdifall i 2020 kan dette være gunstig for aksjonærene mht. formuesskatten.
Dersom selskapet i løpet av året har fått forhøyet eller satt ned aksjekapitalen ved innbetaling fra aksjonærene, flyttes tidspunktet for verdsettelse fra inngangen av året, til slutten av året. Dett kan være aktuelt å vurdere slike kapitalendringer dersom selskapet har hatt et stort underskudd i 2020. Det samme gjelder der et unotert investeringsselskap har børsnoterte aksjer som har falt kraftig i verdi i løpet av året, også her vil en kapitalendring i 2020 kunne medføre redusert formuesskatt for aksjonærene. Også der selskapet har kjøpt egne aksjer endres verdsettelsestidspunktet. Fondsemisjoner derimot, gir ikke en slik effekt.
Gjennomskjæring?
Sjekk balansen
Relaterte artikler
- Høyesterettsdom om grensen mellom vedlikehold og påkostning
- Regjeringen foreslår nye økonomiske koronatiltak
- Høyesterett om justeringsregler og frist for inngåelse av justeringsavtale
- Fradrag for aksjeinnskudd i oppstartsselskaper - skatteincentivordningen
- Skatterettslig gjennomskjæring – hvor er vi nå?
Relaterte fagområder
Ønsker du våre oppdateringer?
Ja, takk!
Vi i Ræder brenner for faget vårt, og er levende opptatt av å dele kunnskap. Derfor vil vi oppdatere deg jevnlig med å sende siste faglige nytt samt invitasjoner til gratis seminarer. Fyll ut din kontaktinfo nedenfor og få tilsendt vårt nyhetsbrev.